Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lezing ‘De gewone man’ door Jos Palm

De gewone man. Politici hebben het vaak over hem, want hij zou in zijn gevoel van eigenwaarde worden bedreigd, door Europa, kosmopolitische praatjes uit de grachtengordel en door het verdwijnen van door hem of haar gekoesterde tradities. Het is of hij niet mag zijn. Zo ervaart hij het ten minste. En dat gevoel heeft hij al zeer lang. ‘Ik ben niet minder waard dan een ander vrij mens, ook al liet mijn vader me opgroeien als een armzalige pauper ’liet de schrijver Gaius Petronius Arbiter een Romeinse bouwvakker zeggen in zijn schelmenroman Satyricon. 
De gewone man was slaaf, horige, arbeider en kleine sappelaar. Hij sneuvelde op de slagvelden van Waterloo en Verdun, liet zich misleiden door Stalin en Hitler, om uiteindelijk te eindigen als bewoner van een doorzonwoning in een gemiddelde democratie. Historicus Jos Palm neemt ons mee door zijn lange geschiedenis van hoop, verwachtingen en teleurstellingen, van Amsterdam tot Culemborg.

Jos Palm is historicus en journalist. Hij was een kwart eeuw lang de stem van het geschiedenisprogramma OVT, schrijft voor de NRC en de Groene, en maakt de tweewekelijkse podcast de historische boekencast. Van zijn hand verscheen De gewone man. Een kleine mensheidgeschiedenis. Onlangs publiceerde hij Kind van Maria en Mao, over zijn rooms-rode jeugd, en eerder Moederkerk dat genomineerd werd voor de Libris Geschiedenis Prijs.

 

Praktische informatie
Datum: Dinsdag 26 mei 2026
Plaats: Theater De Fransche School
Zaal open: 19.00 uur
Aanvang lezing: 19.30 uur

Voor het bijwonen van de lezing dient u zich aan te melden via de website van Theater De Fransche School. Dat kunt u hier doen. Als u lid van Voet bent kunt u de actiecode VOET2026 gebruiken voor gratis toegang. Dat geldt ook voor 1 huisgenoot van een lid. Niet leden kunnen vanaf een week voor de lezing boeken en betalen € 5,- entree.
Het kopje koffie of thee voorafgaand aan de lezing wordt u aangeboden door het Genootschap.

In de Fransche School kunt u niet meer met contant geld betalen.

Jos Palm – foto Fjodor Buis